Цьогорічне гасло “Ліси та засоби до існування: Підтримка людей та планети”
Для чого нам взагалі зберігати цих всіх тварин і рослин? Ми ж, ніби, прекрасно собі живемо у місті, де є парки, голуби і висотки, купуємо їжу в супермаркеті, їздимо на автобусах чи автомобілях. Навіщо нам ліси? І до чого тут звірі до лісу?
Якщо коротко, то ми дуже тісно взаємопов’язані. А якщо трохи довше, то розказую як.
Думаю, ні для кого не секрет, що ліс це – легені планети. Пам’ятаєте на біології нас вчили про фотосинтез? Дерева, зелень зокрема, споживають вуглекислий газ СО2, який ми видихаємо. А також видихають інші тварини, наші заводи і наш транспорт. Натомість зелень нам віддає кисень О2, який ми вдихаємо. Тобто ми дуже тісно пов’язані між собою. Крім того, останнім часом наша планета почала дуже швидко нагріватися через те, що ми почали продукувати дуже багато парникових газів і вирубувати ліси.
Далі – як ліс відноситься до дикої природи? Навіщо нам дикі звірі? Вони ж часто небезпечні. І тут відповідь проста, яку ми теж проходили на уроках біології. Екосистема. Якщо просто, то це складний і тісний зв’язок різних видів між собою. А якщо складніше, то вікіпедія непогано розказує.
Наприклад, якщо знищити 1 вид якоїсь рослини у тому ж лісі, то через це може вимерти тваринка, яка жила за рахунок цієї рослинки. А потім може зникнути інша тваринка, яка жила за рахунок цієї тваринки і т.д. Зрештою, зникне ліс. Але це дуже спрощено і ланцюгово. Екосистема це набагато складніший зв’язок, який швидше мережу. Інший приклад, протилежний – загарбницькі види. Якщо занести ненароком якусь рослину чи тварину, яка є чужою для даного регіону, то знову ризикуємо порушити баланс екосистеми. Особливо якщо цьому виду надто комфортно у нових умовах. Візьмемо борщевик – він неєвропейський, але йому тут занадто комфортно, бо ніякі тварини його не вживають у їжу, а іншим рослинам складно конкурувати з ним за місце під сонцем, тому він так розрісся. Зрештою, страждаємо і ми, люди, бо він є небезпечним для нас. Я писала про це у телеграмі. Голуби теж є інвазивним видом. Через них іншим дрібнішим пташкам складно вижити.
Тобто, щоби зберегти “легені” нашої планети, нам потрібно берегти дику природу лісу. Ось інфографіка, яка гарно показує що буде, якщо ми продовжимо знищувати ліс.
Тут можете подивитися віртуальне святкування цього дня
Настю, ти не повіриш, але тема вирубки лісів – одна з найголовніших у моєму романі! Але я більше акцентую увагу не на наслідках (хоча їх теж зображую), а про те, що спонукає людей до знищення насаджень (основна причина – зовсім не нажива), і не якихось далеких, а конкретно наших, Карпатських. Надішлю текст тобі сьогодні ввечері, як повернуся додому.
цікаво-цікаво…