Я почала писати цей пост за кілька днів до Нового Року. Але оскільки я поїхала в Сербію до друзів няньчитися з їх двома малявками одразу ж після, то публікую аж тепер. Але то не так важливо, думаю. Головне, що поблікую на початку року все ще 🙂


Час робити підсумки типу якби? Хтось (Міка наприклад) може сказати що це все фігня – чому саме зараз? Це ж треба робити частіше, це можна зробити у будь який час. Я згідна, що саме 1го січня святкувати Новий Рік – безглуздо, особливо з точки зору природних циклів. Посеред зими? Що ж тут нового? Природа як спала, так і спить. Хто і чого придумав таке безглуздя? Мені більше до вподоби святкувати Новий Рік за слов’янським календарем – середина березня, початок весни, точніше 20.03 цього року. Має зміст – природа просинається, зав’язуються квіточки-листочки, стає тепліше. Але перше січня вже є Новим Роком достатньо багато років, щоби це стало звичним і бажаним. А підсумки підводити і будувати плани та мрії потрібно і найкраще це робиться разом із великою частиною світу. От і я так роблю.

Почну підсумки 2019 року з подяк.
Цього року у моє життя прийшло кілька нових людей, деякі люди повернулися через кілька років перерви, а деякі просто залишилися та стали ближчими. Я дуже їм всім рада і дуже вдячна за їх присутність і підтримку! Спробую перелічити по-порядку – Tiffany (волонтерка з США у моєму Стрию), Іра; Юля, Володя, Матвік; Міка, Іра, Оксана (моя психотерапевтка), Ксюша, Мілан і Стефанчик (Сербські друзі та їх малюк), Georg (німецький друг, який цього року теж поїхав у велотур з дівчиною аж до Балкан) та інші, яких зараз не згадаю.
Окремо я дуже вдячна своїм читачам, особливо мамі, Віктору і Дмитру, ну і Міці, що читають мою писанину, коментують і самі щось добре пишуть. Мене це надихає писати більше, писати краще.

Дякую вам, люди!

Також є люди, які не залишилися у моєму житті активно, але залишили слід у ньому. Цього літа ми з Мікою подорожували велосипедами від Rzseszowa, Польща до Одеської області (власне побували у кожному районі області). Це було інтенсивно, потужно у всіх значеннях цього слова. Було дуже важко і фізично, і морально, але коли нас до себе гостинно запрошували селяни, годували смачною їжею і домашніми кавунами, пускали у теплий душ, то всі турботи залишалися позаду, життя знову здавалося прекрасним і повним див. Дякую тим, хто пам’ятав Міку з його подорожі у 2017, коли ми познайомилися і тепло прийняв нас обох цього разу. Д. Серьожа (Гоге) і т. Люда, Ріта і її сім’я.

Особливо дякую тим, хто нас приймав більше, ніж 1 ніч. Спершу це був каучсерфер Krszysztof, який живе з сім’єю сестри і батьками. Ми з Мікою зупинилися у них майже на тиждень, щоби купити мені ровер і я навчилася трохи їздити на ньому. Вони були дуже гостинними, нам було дуже затишно жити у них. Сподіваюся Krszyszek буде мати більше не менш цікавих гостей, а також здійснить багато подорожей, де назбирає цікавих рослинок для своєї грядки.
Ще були Віоріка і пані Оля. Про тьотю Олю я розповідала трохи влітку. Якщо коротко, то вона приймала нас дуже гостинно у себе аж 3 ночі, при тому, що ми просто люди з дороги. Т. Оля познайомила нас зі своїми друзями односельчанами. Одними з них була Віоріка, яка повезла нас у рідне молдавське село на службу і вгості до батьків. Там нас щедро нагодували, а на дорогу Віоріка, яка працює продавцем у Строкозачій сироварні, подарувала нам більше 1 кг різноманітного сиру. А сир у них добрий і його багато видів… Ми обіцяли розповісти про них і їх сир. От я і розповідаю

Ось деякі із їх сирів. Ми пробували майже усі з цих. Мені найбільше сподобалися “Грювер” і “Old Amsterdam”


А також хочу подякувати іншим “спонсорам”. Продавці Магазину “Пряна Хата” в Одесі зробили знижку на горішки та сухофрукти, які я накупила нам у дорогу. В них дуже великий вибір горіхів та сухофруктів, кави, чаю, спецій, а також всяких хіппі-печеньок. Я не встояла і купила печенька, що так і називаються “йога-печиво”. Вони виявилися смачнючими! Я розповіла продавцям, коли вибирала горішки-фрукти, що ми подорожуємо велосипедами по Україні. Коли виявилося, що я набрала, десь на 300 грн, то запитала про знижку. На жаль, її положено тільки потійним клієнтам, але продавці, тим не менше, відсканували картку постійного клієнта для мене. Я зрозуміла це вже як прийшла додому і глянула на чек. Я була розчулена!

Цей пакетик мені служив вірою і правдою багато разів.


Дякую також людям, які поділилися своїми історіями з нами і збагатили нас, розширили наш кругозір. За ці 3 місяці я дізналася більше про історію Східної Європи останнього століття, ніж всі роки вивчення історії у навчальних закладах. Окремо дякую п. Ганні, яка поділилася з нами своєю бідою – я знаю як важко таким ділитися, особливо коли є відчуття безвиході. Дуже сподіваюся, що у її сім’ї знайдуться ресурси, щоби вийти з пастки! Вихід завжди є, зрештою. Просто ми не завжди його бачимо.

Дякую вам, люди!

Досягнення року

  • Проїхала 1000+ км, купу горбів за 2,5 місяці на велосипеді.
  • Почала працювати з дітками до 10 років. Це для мене досягнення, бо раніше я боялася їх брати, але зараз я кайфую від них і схоже на те, що це взаємно. 🙂
  • Організувала еко-квест. Наважилася організувати еко-клуб для дітей.
  • Почала позиціонувати себе як еко-активістку. До цього мені було ніяково так себе називати і позиціонувати. Але тепер бачу, що так простіше представлятися у багатьох ситуаціях і це додає моїм поглядам експертності.

Уроки-висновки року

  • Нарешті зрозуміла, що робити розмовний клуб англійської для дітей – гибле діло. Краще набрати кілька груп і час від часу організовувати їм всякі цікаві заняття типу куховаріння, перегляди фільмів самим чи з батьками, квести, ігри, іноземці.
  • Робити еко-клуб для всіх підряд теж не варто. Навіть якщо дітям було весело та цікаво, вони навряд чи поміняють це на купу інших гуртків, особливо якщо я починаю його серед семестру.
  • Невивчений урок, але все ж – починати набирати на заняття треба на початку семестру, бо потім діти вже оприділися (чи їх оприділи) із позашкільною діяльністю і набагто складніше набрату собі дітей. Але так стається, що я або повертаюся з подорожі посеред осені, або ідея щось таке робити приходить надто пізно, тому все ніяк не вивчу цей урок 🙂
  • Пухові подушки – це блаженство для шиї і голови, крім того, вони не такі вже й дорогі. Цей дядько дуже гарно розказує як правильно спати.
  • Якщо рахувати свої місячні витрати і доходи, можна зрозуміти куди ідуть гроші і що з цим робити 1 заробляти більше, чи витрачати менше, чи може одне і друге.
  • Ще раз переконалася, що у світі дуже багато добрих людей, які хочуть і можуть допомогти іншим. У цьому, в принципі, я переконуюся щоразу як їду подорожувати.
  • Історії про маніяків з дороги і педофілів з вулиці – казки. Як я писала, десь 80% насильства стається за закритими дверима вдома, за стіною у сусідів, які все чують, але не хочуть втручатися в особисті справи інших. Про педофілію я ще окремо напишу обов’язково, але якщо дуже коротко, то це часто відбувається перед носом у батьків у благополучних сім’ях.
  • Життя без соцмереж цілком можливе і реальне, хоч і складніше у деяких моментах. Ми з Мікою вже десь рік чи більше не користуємося соцмережами і натомість залипаємо на нетфліксі чи ютубі 🙂 Але і звідти будемо тікати. Життя без Великого Ґуґла для нас, на разі, не є можливим, але ми рухаємося у тому напрямку.
  • Дізналася багато про безпеку та приватність в інтернеті і тому поміняла мейл і браузер. Я не параноїк, але мені неприємним є факт, що хтось слідкує за мною, не важливо у яких цілях. Це так, ніби мені би по вікнах заглядали маркетологи, щоби потім мені присилати “цільову рекламу”. Дякую, не треба. Сама розберуся що і де купувати. Про це я теж ще обов’язково напишу окремо, але поки що дуже раджу фільм Nothing to Hide на цю тему. Тут є трейлер і повний фільм у вільному доступі.

Щодо більш внутрішніх змін, я почала працювати над корисними звичками. З перемінним успіхом, як бачите. Але, тим не менше, я медитую, роблю зарядку, пишу для блоґу і в щоденнику значно частіше, ніж до того, як вирішила зробити це звичкою, а десь два тижні тому і води почала більше пити, ніж рік тому. Ось така проста таблиця дозволяє мені відслідковувати звички. Я пробувала різні способи, у т.ч. спеціальні додатки, але така таблиця мені здалася найпростішим варіантом, який забирає найменше часу та уваги на саме відслідковування.

img_20200112_145048_hdr6070222898597881803.jpg
остання сторінка мого щоденника, яку я оформила спеціально для подорожей. Вдома у мене висить таке ж, тільки на більше днів і відмічаю я різними кольорами

Крім того, хочу вірити, що стала більш усвідомлена своїх шаблонів поведінки. На разі, я на стадії їх помічання. Думаю це – дуже важливий крок. “Вау! Я раніше навіть не здогадувалася, що так роблю і думаю… Круто!..” – у мене ці відкриття часто викликають захоплення і радість. Згодом, коли ці шаблони стануть більш свідомими, вони перестануть бути такими автоматичними і я зможу щось з ними робити, якщо побачу у цьому потребу.

Чого я хочу від цього року

  • Зміцнити стосунки з вище переліченими людьми та іншими близькими.
  • Продовжити укорінювати корисні звички, над якими почала працювати, і набути хоч десяток нових. Серед останніх – читати художню і не тільки літературу; готуватися до уроків не тільки у день занять, а й готувати матеріали на майбутнє; вчити японську; займатися візуальним мистецтвом (типу малювати, робити всякі листівки і оріґамі), а решту побачимо ще.
  • Відвідати мінімум 10-20 альтернативних шкіл України та Європи і поволонтерити хоча би тиждень у якійсь із них.
  • Продовжити велотур Україною – поїхати далі на Схід.
  • Організувати презентацію-лекцію-виставку з нашої велоподорожі. Матеріалів назбиралося багато – треба поділитися з людьми нашими враженнями та відкриттями.
  • Організувати свою подорож у Японію.
  • Організувати постійно діючий еко клуб для дітей і ще хоч один еко-квест, а також перший у Стрию еко-фестиваль.
  • Організувати курс лекцій вікової психології для батьків і вчителів.
  • А головне, зробити це все, крім корисним для суспільства, фінансово вигідним для мене. Щодо фінансів, хочу заробляти так, щоби можна було спокійно відкладати на подорожі і займатися благодійністю.

Наполеонівські плани у мене… Як завжди, зрештою. 🙂 Бажаю собі натхнення та можливостей для їх втілення. І вам, дорогі читачі, того ж бажаю. Діліться своїми планами на цей рік та підсумками минулого року. Або ж просто своїми думками та почуттями від прочитаного.

Гарного року! 😉