Мене на подкасти підсадив Міка (хто не в курсі – то мій останній партнер, який також, возив мене до себе у Бразилію, надихнув регулярно і розлого писати тут і на останок – посадив мене на велосипед і повіз Україною, закохавши мене у мій велосипед). Я дуже полюбила цей формат медіа, бо можу собі десь іти чи щось робити як от мити посуд чи готувати їсти і слухати, дізнаватися щось цікаве. Спершу хотіла всі свої подкасти в один пост закинути, але потім побачила, що еко-тема дуже переважає, тому вирішила знайти всі існуючі подкасти на цю тему і зробити це окремим постом. Тому, інші теми будуть згодом.

Великою мірою англомовні подкасти вплинули на моє світобачення, на розуміння глобальних процесів. А подорожі, зокрема Україною, дали можливість побачити локальний вплив цих процесів. Мені часто складно комусь щось доказувати, переконувати, бо багато ідей, які я почула зокрема з подкастів, давно інтегрувалися у мій світогляд і часто люди не розуміють мене. Цим постом я сподіваюся, що люли стануть трохи більш свідомими і побачать, що мої тривоги не є безглуздими, приймуть мене. За рахунок того, що я споживаю багато англомовного медіа, спілкуюся з іноземцями, у мене враження, що я випереджаю час у своїй спільноті. Тому на мене дивляться як на дивачку, сміялися, що я сортую сміття, відмовляюся від кульочків і мию ті, що таки потрапили за поріг мого дому. А потім через 5 років ті самі люди хваляться своїми торбинками для овочів і еко миючим засобом, який ніфіга нееко і пхають м’ясо своїй 2-річній дитині, тоді як я займаюся кліматичним активізмом і відмовляюся від продуктів тваринного походження не тільки з етичних, а й з екологічних міркувань. (Остапа понесло – крик душі, але суть ви зрозуміли, сподіваюся)

Технічні моменти

Перший лінк (вписаний у назву подкасту) веде на сайт подкасту, за другим можна знайти його у додатку. Але нижче, де я перелічую окремі випуски з нетематичних подкастів, посилання іноді ведуть на сайт подкасту (там же можна і прослухати), а іноді це адреса медіафайлу (тут трохи хаотичніше, сорі, виправляти вже надто багато роботи). В самому додатку вже треба шукати за назвою. До речі, рекомендую AntennaPod – ніякої реклами, абсолютно безкоштовний і з відкритим кодом open source, а головне – не лажає.

Як знайти подкасти: Копіюєте посилання тут, в додатку тицяєте add podcast, потім add podcast by rss adress. Адреса повинна сама вставлятися з буфера обміну. Або шукаєте за назвою.

Найбільше тут, звісно, англомовних подкастів. Їх я посортувала по підтемах для зручності. Найцікавішими для мене були, на разі, Атропоцешо та майже всі випуски з нетематичних подкастів (останній розділ), з яких я більше половини прослухала.

Готуючи цю підбірку зрозуміла, що більшість із цих україно- і російськомовних подкастів знайшла випадково – десь хтось розповів. Але якби вони додали “еко” у свої класні креативні назви, то знайшла би ще півроку тому у пошуку. Англомовні подкасти майже всі мають приставку eco чи climate

Україномовні

Антропоцешо: Світом блукає привид антропоцену – доби, коли людство впливає на всі процеси на планеті та впевнено несеться в прірву. Розбираємось, як розпізнати антропоцен в новинах, у транспорті, у власній поведінці та у своєму місті.
Дуже люблю їх і прослухала всі епізоди. Говорять простою мовою про складні речі, глобальне роблять локальним, багато жартів і хіпстерського сленгу.

Для експерименту вставила вбудований подкаст плеєр суто для цього подкасту. На жаль, не можу зробити це для кожного, бо займе надто багато місця.

Гарячка: Зміна клімату – це ми Антропоцешо

Клімат — лише перша ланка змін у ланцюжку криз, які чекатимуть на людство через колективну бездіяльність. Далі йдуть кризи біорізноманіття, міграції, охорони здоров’я, їжі та води, загальної мілітаризації та ще who knows what. Але коли/якщо ці кризи загостряться, навряд чи хтось згадає, що все починалося зі зміни клімату. Говоримо, звідки взявся акцент на кліматі та як мистецтво може допомогти його розширити.Цей подкаст є частиною «Радіо Поділ», спільноти та продакшену подкастів!Інстаграм Антропоцешо: https://www.instagram.com/antropocesho/Інстаграм Радіо Поділ: https://www.instagram.com/radiopodil/Стати Соросом чи Соросинькою Радіо Поділ: http://radiopodil.org/donaty/
  1. Гарячка: Зміна клімату – це ми
  2. Гарячка: Breaking! Медіа та клімат
  3. Гарячка: (Не)глибоке занепокоєння
  4. Новорічний спешл
  5. Гарячка: Еколайфстайл нас не врятує

Пояснизаеко: Подкаст про свідоме життя. З власного досвіду двох дівчат львів’янок, які 10 років в темі еко життя, активізму, освітніх та бізнес-проєктів. Ми набили не одну ґулю, шукаючи більш дружні до довкілля альтернативи, і готові уберегти вас.
Для тих, хто тільки починає змінювати своє життя в більш екологічну сторону, так і для екосвідомих з багажем знань та навичок.
https://anchor.fm/s/6c50fcb4/podcast/rss
Прослухала Епізод 3: Про Зміни Клімату. Дівчата успішно спробували розібрати цю дуже складну і глобальну тему. А головне, знайшли прояви зміни клімату в Україні і у Львові. Ну і думають що з цим можна зробити, що вже робиться. Дуже рекомендую, хоч і доволі довгий епізод. (треба і мені нарешті пост написати на цю ж тему простими словами)

Ще не слухала

Подкаст у пуховиках:
Створений ГО “Екодія”, яка багато говорить про кліматичну кризу. Судячи з назв епізодів, має бути щось добре
https://ecoaction.org.ua/feed/podcast

4 Градуси [4 Degrees]: Aктуальнa інформацію про екологію та кліматичну кризу, допомагаючи тобі залишатися у курсі останніх подій.
https://anchor.fm/s/1b5d8610/podcast/rss

Дім: Подкаст від The Ukrainians про людей і те, як наша діяльність впливає на світ довкола. Його ведуча — журналістка Ірина Панчишин, яка 10 років створює новини. Як буденні сюжети про погодні аномалії, виїзди на сміттєві полігони, встановлення фотопасток з орнітологами, акції відмови від пластику — кардинально змінили її розуміння про екологію і світ довкола. Разом з фахівцями говорять про глобальне потепління, екологічний активізм, з чого почати.

4 Градуси [4 Degrees]: молодіжний екологічний подкаст від ГО ЕСМУ. У доступному форматі розказує актуальну інформацію про екологію та кліматичну кризу, допомагаючи тобі залишатися у курсі останніх подій.
https://anchor.fm/s/1b5d8610/podcast/rss

Російськомовні

Зеленый подкаст: Планета Земля — одна большая коммуналка. Соседей много, место ограничено — поэтому любые наши действия не остаются незамеченными. Зеленый подкаст:
ПрослухалаКлимат правда меняется? (О том, как переубедить скептиков и какие шаги предпринять, чтобы остановить глобальное потепление) Поглибила свої знання у цій темі. Приємно здивована, що як не в Україні, то хоча б в Росії є вчений, який намагається простою мовою донести до людей екологічну повістку.
http://rss.castbox.fm/everest/bc52a30f066f44818a98527b8c82c9a5.xml

Greenpeace: Посвященный актуальным проблемам охраны окружающей среды. Ведущие подкаста еженедельно рассказывают о программах и проектах Гринпис, об интересных событиях, новостях, экспедициях и исследованиях.
Не скажу що сподобався, але може бути. Почерпнула ідею проекту типуЗелений супермаркет”
http://greenpeace.podfm.ru/rss/rss.xml

Ще не слухала

Радио ЭкоВолк: Подкаст англичанина и россиянки о том, как можно быть бережным в быту и бизнесе.
https://feedcdn.podbean.com/ekovolk/feed.xml

Вся правда об экологии: Первый подкаст на русском языке об устойчивом развитии. Просто и научно-популярно.
https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:11388066/sounds.rss

CO₂-free подкаст о меняющемся климате: Что такое изменение климата, как к нему адаптироваться и что может делать каждый из нас, чтобы смягчить его негативные последствия. Научно, но просто о меняющемся климате.


Ещё теплее: подкаст Школы «Экоидеи» об экологии и жизни. Мы придумали его, чтобы вместе с самыми разными людьми обсуждать экологические проблемы, которые уже давно напрямую влияют на жизнь каждого и каждой из нас — даже если нам кажется, что это не так.
“Екоідея” – остання білоруська еко ГО, яку закрили недавно. Але вони не здалися і продовжили існувати онлайн.


Цей подкаст англомовний, але про наш регіон

The Eurasian Climate Brief (нема сайту) news in the region of Eastern Europe, Russia, Caucasus and Central Asia. The best experts and journalists, enabling them to make sense of a part of the world where environmental news is seriously underreported.
https://feeds.buzzsprout.com/1878920.rss

Англомовні

Stories for Earth: Climate Change in Pop Culture: Вooks, movies, TV series, video games, and more can help climate change feel more relatable and help us envision the kind of future we want.
https://anchor.fm/s/113fd96c/podcast/rss
Прослухала 2 випуски. Сподобалася інформація, але не дуже сподобалося, що ведучий просто читає, хоч і з інотонацією, нешвидко, але все-одно мені складно тримати увагу. Правда, там далі є ще й інтерв’ю.

Поради та рішення

Outrage + Optimism: Face the climate crisis head on, but understand that we have the power to solve this. From former UN Chief Christiana Figueres and the team who brought you the Paris Agreement, this podcast about issues and politics will inform you, inspire you and help you realize that this is the most exciting time in history to be alive.
https://outrageandoptimism.libsyn.com/rss
Прослухала 2 епізоди. На разі не зачепило, прислухаюся поки. Але я фанатка Крістіани – мені подобається що і як вона говорить, її енергія. Там ще є цікаві теми випусків, навіть кілька підбірок музичних.

TED Climate: The host unpacks the problems and solutions behind big systemic issues in bite-sized episodes. You’ll find out which bag is best for the planet, imagine our world without humans, and follow the international journey of the very shirt on your back; little ways you can make changes in your daily life, in your towns and cities, and at your workplaces to help change climate change. We’re aiming for HOPE through a focus on solutions.
Короткі промовита інтерв’ю на 5-20 хв на теми дотичні до зміни клімату. Все, що робить тед, мені здаєтсья є цікавим
https://feeds.feedburner.com/TedClimateCountdown
Прослухала A roadmap for young changemakers | Melati Wijsen – дівчинка з о. Балі у 12р. разом з сестрою і друзями надумала добитися заборони одноразовогго пластику на острові. Їм це вдалося, хоч не за одні канікули, як вони планували, а за 2 роки. Надихаюча історія

Психологія

Climate Crisis Conversations: Сonversations between climate psychologists and our friends about the climate and biodiversity crisis
https://feed.podbean.com/climatepsychology/feed.xml
Прослухала Talking with Children about climate change. Ведуча, як мама, розпитувала кліматичну психологиню про її досвід розмови з дітьми на цю тему. Цей досвід можна застосувати при розмові з дітьми на будь які глобальні теми. Висновок: діти часто самі знають як вони хочуть отримати інформацію – без сюсюкання, малими порціями і питати по ходу їх думки і почуття.

Ще не слухала

Економіка і бізнес

This Climate Business: Turning the climate crisis into an opportunity – entrepreneurs, investors and experts trying to solve the climate crisis
https://feeds.simplecast.com/VnzatzPs

Climate Finance Podcast: Аims to mainstream Climate Finance into the financial ecosystem
Як я розумію, говорять про крупний бізнес та економіку країн
https://feed.podbean.com/climatefinance/feed.xml

Climate Chatter: Sustainability experts talking to selected clients about their companies’ sustainability goals and strategies. Learn how leading companies are working to protect the environment
https://anchor.fm/s/46dc6888/podcast/rss

Leading in a Climate Changed World: Interviews with business leaders promoting sustainability and conscious leadership in a climate changed world.
https://feed.podbean.com/oliviermythodrama/feed.xml

My Climate Journey: A recovering software entrepreneur on the quest to reorient his career around helping solve climate change for this next chapter and beyond. Interviews with people in the thick of tackling this problem
https://feeds.simplecast.com/XFfCG1w8

Психологія

The Climate Question: Stories on why we find it so hard to save our own planet, and how we might change that.
https://podcasts.files.bbci.co.uk/w13xtvb6.rss

Citizens Climate Radio: Become a better climate communicator. The show features Interviews, climate change artists, & a puzzler question.
https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:387763124/sounds.rss

Різне

FRIDAYS FOR FUTURE SAAVEDRA: Six podcasts on Environmental issues: Biodiversity, Food waste, Energy, Deforestation, Water waste and Pollution
Супер короткий подкаст на 6 випусків по кілька хвилин
https://www.ivoox.com/_fg_f1717910_filtro_1.xml

Подкасти FRIDAYS FOR FUTURE можна знайти по кілька різних німецькою та іспанською мовами

Climate History Podcast: interviews and discussions about the history of climate change consider what the past can tell us about our present and future
https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:164549983/sounds.rss

Climate One: Еmpowering conversations that connect all aspects of the challenge — the scary and the exciting, the individual and the systemic
https://feeds.megaphone.fm/CCC9544803627

The Climate Pod: A wide-ranging conversation with leading experts on the politics, economics, activism, culture, science, and social justice issues at the heart of the climate crisis.
https://theclimatepod.libsyn.com/rss

Climate Diplomacy’s Podcast: the foreign policy implications of climate change, and the role of diplomacy and its instruments in promoting ambitious climate action. Міжнародна політика
https://climate-diplomacy.podomatic.com/rss2.xml

Crazy Town: Humor and in-depth analysis, probing topics like climate change, overshoot, runaway capitalism, and why we’re all deluding ourselves.
https://feeds.buzzsprout.com/244372.rss

Sustainababble Стендап комедія про довкілля
http://www.sustainababble.fish/?feed=podcast

Міцеві історії

54 degrees North: Climate Chronicles of the Bulkley Valley: Science and stories of climate change from local residents in the Smithers region of British Columbia. We’re already facing climate impacts and are warming faster than other regions.
Tips and tricks from gardeners, explores programs to make growing food more accessible, and digs deeper into barriers and solutions to food security from regional food producers. Is looking to share more positive stories happening throughout the Skeena watershed
https://feeds.buzzsprout.com/702466.rss

Future Voices: Many glimpses of an alternative future already exist across Scotland. Often against significant odds, communities are implementing locally-developed solutions to meeting their needs – across food, energy, transport, waste, health, education and enterprise.
SCCAN holds a vision of a zero-carbon future, achieved through communities becoming empowered and resilient enough to grasp the opportunity to build a fairer society – one that regenerates our communities as well as our environment.
SCCAN Кліматичина мережа Шотландії розповідає як їх спільноти протистоять змінам клімату.
https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:468310857/sounds.rss

Fridays for Future Delaware: Educating people on environmental happenings not just in Delaware but around the world through guest speakers and professionals in the field of environmental science
https://anchor.fm/s/4bb0dc2c/podcast/rss

Науковий підхід

Climate Scientists: Informal conversations with climate-relevant researchers
https://anchor.fm/s/29863fc/podcast/rss

Climate Cast: latest research on our changing climate. Новини на кілька хв
https://feeds.publicradio.org/public_feeds/climate-cast/itunes/rss

Environment and Climate News Podcast: Scientists, authors, and policy experts who take the non-alarmist, climate-realist position on environment and energy policy.
http://feeds.feedburner.com/EnvironmentAndClimateNewsPodcast

Поради та рішення

Race Against Climate Change: Canada’s National Observer the country’s most trusted voice in climate journalism brings you the stories and solutions you won’t hear anywhere else.
https://feeds.simplecast.com/9NBK2oB

Reversing Climate Change: A podcast about the different people, technologies, and organizations that are coming together to remove carbon dioxide from the atmosphere and reverse climate change
https://anchor.fm/s/23e4da18/podcast/rss

Four Degrees to the Streets: Еmpower anyone curious about places and spaces. Сover topics including transportation, health, housing, and the environment, through the lens of racism, classism, and sexism and give listeners the tools they need to overcome institutional barriers.
https://feeds.captivate.fm/the4degreespod/

How To Stop Climate Change: Join the thousands of people that are already hard at work fighting climate change every day. The hosts talk to some of those people to learn what they do and what inspires them.
https://feeds.buzzsprout.com/757031.rss

Climate Solutions: What you can do to fight climate change. From the way you heat your home to the food you eat and the digital devices you use. Доступний кількома європейськими мовами
https://rss.acast.com/climate-podcast

Tiny Climate Challenge: A podcast for busy people who want to save the planet by completing one simple eco-challenge at a time. The vision for this show is to engage, educate and empower people to reduce their carbon footprint and solve our climate crisis by completing various small eco-challenges.
https://tinyclimate.libsyn.com/rss

Climate Optimists рішення для простих смертних
https://feeds.captivate.fm/climate-optimists/

Інші подкасти, де зачіпають навколо екологічні теми

Inspire to Action

The Why Factor: The World of the Activist

The TED Interview:
How youth gave climate the urgency it needed | Xiye Bastida підлітка Шіе розказує про свій досвід еко активізму у США, де вона організовула дуже багато акцій, у т.ч. національних страйків
What it really takes to make change | Jacqueline Novogratz
https://feeds.feedburner.com/TedInterview

TED Radio Hour:
Inspire To Action
Changing The World розказують що є дуже різні, навіть інтровертні форми активізму.
Shoham Arad: Ideas Into Action
https://feeds.npr.org/510298/podcast.xm

Economy and politics

The TED Interview What we get wrong about global growth with Dambisa Moyo (інший, від усіх вище погляд на шляхи вирішення глобальних проблем, мені складно з нею погодитися, як і ведучому)
Kate Raworth argues that rethinking economics can save our planet до цього я розуміла, що щось не те із нашим підходом до споживання, до економіки, а тепер я нарешті зрозуміла що саме і маю уявлення як можна по іншому.
https://feeds.feedburner.com/TedInterview

TED Radio Hour: Circular

The Why Factor:
Carbon Tax and Right-Wing Green
Why is climate change so politicised?
Global vs. Local
Bananas and the global food chain

Water

The Why Factor: Why is Water Exceptional?
Sustainability on the High Seas
Mining the floor of our oceans
https://podcasts.files.bbci.co.uk/p00xtky9.rss

TED Radio Hour: An SOS From The Ocean
Our Relationship With Water

Різне

Hidden Brain:
Losing Alaska Bедучий на власні очі побачив один із наслідків зміни клімату – потепління на Алясці. Його це дуже вразило, от він і зробив сюжет – поспілкувався з дуже різними людьми про їх бачення ситуації. Hidden Brain загалом дуже цікаві сюжети роблять, у форматі історій
We Broke the Planet. Now What?
I Buy, Therefore I Am дає краще розуміння споживацтва, що і призводить до екологічних проблем

TED Radio Hour
Climate Crisis
Anthropocene
Finite
Climate Mindset

The TED Interview: Tom Rivett-Carnac is optimistic about the fate of our planet
A special announcement from TED on climate

The Why Factor:
Why does nature calm anxiety?
Antarctica

Your Undivided Attention: The Stubborn Optimist’s Guide Моя улюблена Крістіана в гостях. У цьому подкасті говорять вплив сучасних технологій на життя людей і суспільства загрози і можливості. Зачіпають багато соціальних проблем.

Solutions

TED Radio Hour:
Building Our Zero-Emissions Future
Christiana Figueres on how we can solve the climate crisis
Can planting trees really stop climate change? | Thomas Crowther

Science

80,000 Hours Podcast with Rob Wiblin: Unusually in-depth conversations about the world’s most pressing problems and what you can do to solve them. Тверезий, науковий підхід до теми, розглядають всі за і проти
#99 – Leah Garcés on turning adversaries into allies to change the chicken industry
#85 – Mark Lynas on climate change, societal collapse & nuclear energy Наводить доволі переконливі аргументи за атомну енергію. Не те, що ми звикли чути, тому і цікаво дуже.
#95 – Kelly Wanser on whether to deliberately intervene in the climate

Why Factor: A Himalayan-sized data gap

Підпишись на розсилку, щоби отримувати сповіщення про нові пости

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *